Anasayfa  /  Haberler  /  Mahalle Anneleri
HIZLI MENÜ
Mahalle Anneleri
Tarih : 22 Ekim 2019     Kategori : Genel
Mahalle Anneleri
MAHALLE ANNELERİ

Mahalle Anneleri; yaşanılan mahalleyi, mahalle esnafını tanımak, komşuluk ilişkilerini geliştirmek, öksüz, yetim, kimsesizleri gözetmek, onlara sahip çıkmak, sünnet, düğün gibi dayanışma gerektiren faaliyetlerde yardımlaşmayı gerçekleştirmek, belediye ile halk arasında köprü olmak amacıyla hareket etmektedir.
Mahalle Annelerinin Görevleri
Site Ziyaretleri, Hasta Ziyaretleri, Taziye Ziyaretleri, Yaşlı Ziyaretleri, Resmi Kurum Ziyaretleri, Kuran Kursu Ziyaretleri, Nişan, Düğün, vb. Ziyaretleri, Eğitim ve Seminerlere Destek Vermek, Bölge Sorumluları ile Halka Yardımcı Olmak, Belediye Etkinliklerini Bildirmek, Mahalleden gelen talepler doğrultusunda kültür gezilerine katılım sağlamak, Belediye ve Halk Arasında Koordinasyonu Sağlamak.
Merkezimizde gerçekleştirilen ve dönemsel olarak uygulanmakta olan kurslarımıza mahalle annelerimizin çalışmaları ile kursiyer desteği sağlanmaktadır.Kültür Müdürlüğü bünyesinde gerçekleştirilen seminer, söyleşi ve etkinliklere mahalle annelerimizin duyuruları ile katılımcı desteği sağlanmaktadır.
 
Hedefler
19 Mahallemizde tüm hanelere  ulaşmak, moden hayat tarzı içinde mutlu olmayı başaramayan bireylere geleneksel değerler ışığında farkındalık sunmak. Geleneksel kültürümüzün izini yansıtacak dokunuşlar sunmak
Sergi,kermes,resim ve fotoğraf yarışmaları ile bu amaca hizmet etmek
Kültürel gezi ve etkinlikleri bir adım daha öteye taşıyarak mahalle kültürü çerçevesinde yeni bir misyon oluşturmak
 
2011 YILINDA MAHALLE ANNELERİNİN ÇALIŞMALARI
 
Mahalle Anneleri Site Ziyaretleri, Hasta Ziyaretleri, Taziye Ziyaretleri, Yaşlı Ziyaretleri, Resmi Kurum Ziyaretleri, Kur’an Kursu Ziyaretleri, Nişan, Düğün, vb ziyaretlerle 2011 yılında 935 kişiye ulaşılmıştır.Kültür gezileri  kapsamında yapılan etkinliklere katılım sayısı 305’tir.
2012 YILINDA MAHALLE ANNELERİNİN ÇALIŞMALARI
 
Mahalle Anneleri Site Ziyaretleri, Hasta Ziyaretleri, Taziye Ziyaretleri, Yaşlı Ziyaretleri, Resmi Kurum Ziyaretleri, Kuran Kursu Ziyaretleri, Nişan, Düğün, vb ziyaretlerle 2012 yılında, 720 kişiye ulaşılmıştır. Kültür gezileri  kapsamında yapılan etkinliklere katılım sayısı 225’tir.
2013 YILINDA MAHALLE ANNELERİNİN ÇALIŞMALARI
 
Mahalle Anneleri Site Ziyaretleri, Hasta Ziyaretleri, Taziye Ziyaretleri, Yaşlı Ziyaretleri, Resmi Kurum Ziyaretleri, Kuran Kursu Ziyaretleri, Nişan, Düğün, vb ziyaretlerle 2013 yılında  17 428 kişiye ulaşılmıştır. Kültür etkinliklere  kapsamında yapılan gezilere katılım sayısı 1 720’dir.
2014 YILNDA MAHALLE ANNELERİNİN ÇALIŞMALARI
 
Mahalle Anneleri Site Ziyaretleri, Hasta Ziyaretleri, Taziye Ziyaretleri, Yaşlı Ziyaretleri, Resmi Kurum Ziyaretleri, Kuran Kursu Ziyaretleri, Nişan, Düğün, vb ziyaretlerle 2014 yılında  13 283 kişiye ulaşmıştır.Kültür gezileri  kapsamında yapılan etkinliklere katılım sayısı 2 367 dir.
2015 YILINDA MAHALLE ANNELERİNİN ÇALIŞMALARI
 
Mahalle Anneleri Site Ziyaretleri, Hasta Ziyaretleri, Taziye Ziyaretleri, Yaşlı Ziyaretleri, Resmi Kurum Ziyaretleri, Kuran Kursu Ziyaretleri, Nişan, Düğün, vb ziyaretlerle 2015 yılında  8 533 kişiye ulaşmıştır.Kültür gezileri  kapsamında yapılan etkinliklere katılım sayısı 2 613 tür.
 
 
SONUÇ
Projemizin saha ayağını oluşturan Mahalle Anneleri ve Bölge Sorumluları yapmış olduğu ziyaretlerde 40 899  kişiye ulaşmıştır.Kültür geziler kapsamında toplam 7 230 kişi gezi faaliyetinden faydalanmıştır. Merkezimizde gerçekleştirilen ve dönemsel olarak uygulanan olan kurslarımıza mahalle annelerimizin çalışmaları ile kursiyer desteği sağlanmaktadır. Kültür Müdürlüğü bünyesinde gerçekleştirilen seminer, söyleşi ve etkinlik programlarına mahalle annelerimizin duyuruları ile katılımcı desteği sağlanmaktadır.BAŞKANIMIZIN MAHALLE ANNELERİ MESAJI

İsmail Erdem; “Anadolu’da, “mahalle anneleri” diye bir kavram vardır. Yani mahallenin annesi demek; yaşadığı mahalleyi kucaklayan, mahallesinde bulunana öksüz, yetim kimsesizleri gözeten onlara analık yapan fedakâr kişilerdir. Anadolu’da, “Mahalle Anneleri”, öyle sistemli çalışır ki bir çocuğun ihtiyacı varsa hemen tespit edilir. Kimin ne verdiği bilinmez, komşu anne toplanan yardımı ihtiyaç sahibine verir. Yani sağ elin verdiğini sol el bilmez. Yine düğünlerde yardımlaşmayı ve yemek pişirme işini mahalle anneleri organize eder. Güçleri nispetinde de geline, değerli bir takı takarlar. Sünnet düğünlerinden kır gezilerine kadar pek çok dayanışma gerektiren işe de nezaret ederler. Bu proje ile Mahallelerimiz , “bizim mahalle” olacak. “Mahalle anneleri”, adlı projemiz ile komşuluk ilişkilerimiz zengin ve zevkli kılınacak” dedi.
Başkan Erdem konuşması şu sözlerle bitirdi; “Proje ile herkes yaşadığı mahalleyi tanıma fırsatı bulacak. Komşusundan haberdar olacak. Bu proje kapsamında çeşitli etkinlik faaliyetler de gerçekleşecek. Mahalle anneleri; psikolojik ve sosyal açıdan mahallerinde karşılaştıkları sorunları uzmanlara iletebilecek ve çözüm bulabilecek” dedi.
“Her Mahalle Bir İnsan”
Mahalle Anneleri; yaşanılan mahalleyi, mahalle esnafını tanımak, komşuluk ilişkilerini geliştirmek, öksüz, yetim, kimsesizleri gözetmek, onlara sahip çıkmak, sünnet, düğün gibi dayanışma gerektiren faaliyetlerde yardımlaşmayı gerçekleştirmek, belediye ile halk arasında köprü olmak amacıyla hareket etmektedir.
 
Mahalle Annelerinin Görevleri
Site Ziyaretleri,
Hasta Ziyaretleri,
Taziye Ziyaretleri,
Yaşlı Ziyaretleri,
Resmi Kurum Ziyaretleri,
Kuran Kursu Ziyaretleri,
Nişan, Düğün, vb. Ziyaretleri,
Eğitim ve Seminerlere Destek Vermek,
Bölge sorumluları ile Halka Yardımcı Olmak,
Belediye etkinliklerini bildirmek,
Belediye ve Halk Arasında Koordinasyonu Sağlamak.